
Sportpszichológussal bővül a Kubala Akadámia stábja.
„Fiatalon én is fociztam, a balassagyarmati Palóc Farkasok csapatában, ez alapozta meg nálam a sport és a futball szeretetét. Idővel felismertem és tapasztaltam, hogy a fizikai, a technikai és a taktikai készségek mellett mekkora jelentősége van a mentális oldalnak, és mivel az emberi lélek működésmódja is mindig érdekelt, pszichológiát tanultam az egyetemen” – avatta be honlapunkat a kezdetekbe Kiss András, aki a Károli Gáspár Református Egyetemen előbb az alap, majd a mesterképzést is elvégezte. Itt ismerkedett meg a sportpszichológiával is, és hamar bizonyosságot nyert a számára, hogy ebbe az irányba szeretne specializálódni.
2021-ben került a DVTK Labdarúgó Akadémiára, ahol két évet dolgozott, elsősorban a lánycsapatokkal, valamint az edzői stábbal. Elmondása szerint rengeteg hasznos tapasztalatot gyűjtött Miskolcon, ahonnan a Veszprémi Kézilabda Akadémiára vezetett az útja.
„Az U16-os korosztálytól az NB I/B-s együttesig foglalkoztam a játékosokkal, amely szintén nagyon hasznosnak bizonyult. Ezt követően a Testnevelési Egyetemre kerültem, ahol a mai napig tanársegédként tevékenykedem – számomra emiatt különösen örömteli volt, amikor a közelmúltban a TF együttműködési szerződést kötött a Kubala Akadémiával és a Vasas FC-vel.”
Végezetül az akadémiai munkafolyamatokról és a szakmai „hitvallásáról” kérdeztük újdonsült sportpszichológusunkat.
„Rendszerszemléletben gondolkozom, amelynek fókuszában a sportoló fiatalok vannak, ugyanakkor fontos, hogy ne csak velük, hanem a környezetükkel is foglalkozzunk. Ezáltal kiemelt szerepet kap majd a szülőkkel való együttműködés, az edukáció, ahogy a csapatokkal való készségfejlesztés, például a kohézió erősítése és a tanácsadás is.
Az elmúlt években sokat formálódott és javult a sportpszichológia megítélése, kevesebb a kétkedés és az elutasítás, köszönhetően elsősorban az olyan híres, olimpiai bajnok sportolóknak, mint Szilágyi Áron, vagy éppen Gulyás Michelle, akik többször hangoztatták annak fontosságát. A fiatalabb generáción belül is egyre elfogadottabb az önsegítés és az önfejlesztés – a kicsiknek is azt szoktam mondani, hogy úgy tekintsenek rá, mint a fizikai erőnlét növelésére. Hiszen a konditerembe sem azért mennek le az emberek, mert gyengék, hanem hogy megtartsák, vagy éppen fejlesszék az izomzatot – márpedig a mentalitást pontosan ugyanígy lehet erősíteni és edzeni!”
Köszöntjük Kiss Andrást a Kubala Akadémián, akinek ezúton is eredményes, jó munkát kívánunk!
2025.04.03. 13:16
Vasas Kubala Akadémia (Vasas Akadémia Kft.)
H-1139 Budapest, Fáy utca 58.
Telefon: +3620/378-48-80
E-mail: info@vkla.hu