VKLA menü
Akarni, küzdeni, játszani
Öt éve az Akadémián, három éve a jelenlegi csapatoddal, de voltál te a Vasas FC szerződtetett játékosa is. Jól mondom?
- Igen, de sajnos a térdem nem engedte, hogy tovább játsszak.
A tavalyi évben az U14-es korosztály sokáig esélyes volt a bajnoki címre. Nem lett meg, de harmadikként így is befutottatok. Hogy értékelted az évet?
- Három fordulóval a vége előtt még vezettünk. A képzésben ugyan nem a bajnoki címek a fontosak, de az aranynak nagyon örült volna a csapat. Nem jött ki jól a végjáték, bronzérem lett belőle, viszont a srácok nagyot mentek, úgyhogy összességében elégedett vagyok.
Mi a helyzet az idei évvel? A sikeres bajnoki zárás után a korosztály tagjai kelendően lettek.
- Hat új érkező játékosunk van idén. Rólunk lehet tudni, hogy játékos focit oktatunk, ez pedig vonzó egy olyan labdarúgónak, akinek középpályásként sokszor egész meccsen csak átrugdalták a feje fölött a labdát… A meccseink viszont népszerűek a szakma körében is: van olyan meccsünk, ahol lehet több menedzser ült a lelátón, mint szülő. Azt gondolom, ehhez fiatalok még a srácok, nem tesz nekik feltétlenül jót ez a fajta felhajtás..
Mire gondolsz?
- A játékosokat egyszerre többen is megkeresik, a szülőknek pedig mindent megígérnek, csak szerződjenek a képviselt irodához. A tavalyi gólkirályunk a szezon feléig rúgott 17 gólt, nem is tudom hány megkeresését kaphatott. Nem biztos, hogy jót tett neki, hiszen a következő fél évben 6 gólja lett. Érthető, hogy mindenki szeretne érvényesülni, a menedzserek ezért egyre fiatalabb és fiatalabb játékosok teljesítményét figyelik. Gyerekfejjel meg pláne izgalmasnak hangzik, hogy ilyen fiatalon felfigyel ránk valaki. Ez hiába egyfajta visszacsatolás gyereknek és aszülőnek, a fiatalok mégsem tudnak elvonatkoztatni, így sokszor jön is a visszaesés.
Ők csak a menedzserek. Mi a helyzet a konkurenciával?
- Aktívak. A tavalyi csapatból a gólkirályunkat vitte volna az MTK, a Puskás Akadémia, Fradi és a Honvéd is. Maradt nálunk. Szeret itt lenni. Szerencsére jó közösséget alkotunk, az alkalmazott játékstílus pedig lehetőséget ad a kibontakozásra. Nálunk nincs célfutball, az egyén fejlődése a legfontosabb. Nekünk úgy kell dolgozni, hogy a mindenkori U19-ben a lehető legtöbb olyan gyerek legyen, aki alkalmas lehet a felnőtt focira. A szülők és a fiatalok ezt is értékelik.
Lassan nincs olyan akadémia, ahol ne úgy nyilatkoznának, hogy nem az eredmények a fontosak. Ennek ellenére tapasztalható még ez a fajta törekvés?
- Ez nem magyar jelenség. Máshol is okozott ez már gondot. Vannak országok, ahol szövetségi szinten szabályozott, hogy mit és hogyan kell játszani. Spanyolországan az utánpótlás csapatoknak kötelező labdavesztés után letámadni, előrefelé védekezni. Ott nem lehet olyan, hogy az egyik csapat ki sem jön a térfeléről, majd, ha labdát szerez, akkor azonnal felívelik a magasabb és erősebb centernek, aki majd valahogy megoldja. Ott menni kell, nyomás alá kell helyezni az ellenfelet. Ebben nőnek fel, nem is jönnek felnőttként zavarba. El kell azt is mondani, hogy a hazai edzőképzés is ebben az irányba próbálja ajánlásaival a szakmát befolyásolni, de megtiltani az eredménycentrikus célfutballt nem lehet.
OK. Van egy jó filozófiánk, nincs célfutball, szeretnek idejönni. Akkor miért az MTK, majd később a Debrecen, Honvéd sikereitől volt hangos korábban a szakma?
- Nagy Miklós érkezésével húznunk kell egy vonalat az időben. A vonal előtti időben azért az volt a jellemző, hogy a legjobbakat szinte mind elvitték. Most nem így van. Nem csupán nem mennek el, de mára mi igazolunk máshonnan meghatározó játékosokat. Ennek lassan lesz eredménye is.
Miről fog szólni ez az év az U15 életében?
- Taktikailag kell előrelépnünk. Az Akadémia alapvetően 4-3-3-as hadrendben dolgozik, de tudniuk kell mit kell tenni akkor is, ha három belső védővel kell játszani, mint ahogy a 4-4-2-es hadrendet is meg kell tudni oldani. Támadásban és védekezésben egyaránt. Ilyenkor kisebb szekciókkal dolgozunk, mindig azzal a pár játékossal, akit érint. A csapat többi tagjával addig más szakemberek dolgoznak. Ezért vagyunk a saját csapatunk mellett asszisztensként más korosztálynál is. Azonban a taktika mellett gyakoroljuk az 1-1, 2-2-es szituációkat, a létszámfölényes játékot és a hiányosságainkat is csiszolni kell.
Van jellemző hibánk?
- Sokat van földön a labda. Ebből fakadóan a fejjátékon mindenkinél lehet még javítani.
Mondtad, hogy a beszélgetés végén szeretnél valakinek üzenni.
- Igen. A csapat gólkirályát műteni kellett. A srácok nevében is üzenem, hogy gyors felépülést kívánunk és várjuk vissza!
2019.10.30. 16:14
Vasas Kubala Akadémia (Vasas Akadémia Kft.)
H-1139 Budapest, Fáy utca 58.
Telefon: +3620/378-48-80
E-mail: info@vkla.hu