VKLA menü
Akarni, küzdeni, játszani
A kialakult koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása és hatásainak csökkentése, illetve a sportolók, munkatársaink, hozzátartozóik egészségének megóvása érdekében felfüggesztettük edzéseinket és játékosaink egyéni edzéstervek alapján otthonaikban készülnek a folytatásra.
Nagy Miklós akadémiai igazgató a következőket mondta a speciális, otthon végezhető edzésprogramról:
- A korosztályos vezetőedzők - többek között az iskolai oktatásban is használt - távoktatási szoftverek, valamint számtalan egyéb digitális technológia segítségével kommunikálnak a játékosokkal. Ennek keretén belül labdarúgóink videoanyagokkal kiegészített korosztályspecifikus edzésterveket kapnak heti lebontásban. Az alsó szekció esetében a feladatok mellett „kihívásokkal" is motiválunk, vagyis játékos formában, extra feladatokat adunk a gyerekeknek, melyeket a korosztályok vezetőedzői személyesen mutatnak be a kiküldött videókon. A legsikeresebben végrehajtott feladatokról várjuk vissza a felvételeket, melyeket edzőink értékelnek. Az idősebb korosztályok játékosai esetében – akiknél már erőnléti jellegű feladatokról is beszélhetünk – a kiadott futóprogramok elvégzését mobilalkalmazások segítségével ellenőrizzük napi szinten, mely mutatja az egységnyi idő alatt megtett távot, a pulzusszámot és egyéb – a szakemberek számára beszédes – paramétereket.
A Vasas Kubala Akadémia szakmai programját tehát olyan – minden korosztály számára (U6-U19) otthoni környezetben is elvégezhető – „házi feladatokkal” bővítette ki, mellyel cél a játékosok folyamatos fejlődésének biztosítása. A program részleteit Tóth Csaba szakmai vezető összegezte:
- A szakmai stáb az Akadémia minden játékosa számára – beleértve ebbe a jelenleg sérült labdarúgókat is – olyan edzésprogramot állított össze, mely futó, erősítő és labdás technikai programot tartalmaz, de a fizikai tréningek mellett a bajnoki mérkőzések kielemzése is közösen történik. Az akadémisták természetesen átérzik a speciális helyzetben szükséges és rendhagyó feladatok fontosságát, ugyanakkor minden esetben fontos a visszacsatolás. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a közel 100%-os részvételi aránynak köszönhetően a kiadott programok célba érnek.
Több hete zajlik a program otthoni környezetben. Bár egyénileg készülnek a játékosok, szakmai stábunk a szülőkkel és a labdarúgókkal is folyamatosan tartja a kapcsolatot. Az Akadémia középső (U13-15) szekciójának vezetője, Nagy Gábor szerint nagyon hiányzik mindenkinek a megszokott délutáni környezet, a Fáy utcai edzőpálya.
- Ahhoz, hogy a kondíciójukat és a technikai képességeiket szinten tudjuk tartani, korosztályoknak megfelelő és napi szintre bontott futó és erősítő programot állítunk össze. Természetesen szeretnénk, hogy a labda minél többször előkerüljön, ezért technikai, labdás gyakorlatokkal próbáljuk színesíteni az elvégzendő feladatokat. A középső szekciós stábtagokkal egyeztetve bátran kijelenthetjük, hogy az előírt penzumokat becsületesen elvégzik a játékosok. Naponta rengeteg visszajelzés érkezik: minden este fotót kapunk a megtett kilométerekről, percekről, pulzusszámról, de népszerűek azok a videók is, melyeken az erdőszélen, a kertben, a szobában, az utcán vagy éppen a repülőtér kifutópályáján elvégzett labdás technikai gyakorlatokat láthatjuk viszont. Önszorgalomból jelesre vizsgáznak a fiatalok, az előírt feladatokon felül is rendkívül aktívak a céljaik elérése érdekében.
Az U13-19-es korosztályok számára kiadott anyagok komplexek, a program összeállításánál az Akadémia speciális területeit vezető szakemberek is részt vettek a munkában.
- A játékosok fizikális fejlődése ebben a helyzetben is fontos szerepet kap. Az erőnléti részben – heti periodizációban – komplett napokra, korosztályokra bontott, szöveges és videofájlokat is tartalmazó anyagokat kaptak a labdarúgók – tudjuk meg a részleteket Répási Lászó erőnléti vezetőtől. – Több esetben személyre szabott erősítő programot állítottunk össze, melyeket a játékosok polar órával kontrollálnak. A visszaküldött eredmények kielemzése mellett fontos szerepet kapott a feladatok összeállításakor az egyszerűség, illetve a könnyen kivitelezhető feladatsorok kialakítása.
A fölső- és középső szekciókhoz képest más típusú program zajlik a Vasas Kubala Akadémia legfiatalabb labdarúgóinál. Angyal Péter, kis szekciós vezetőt arról kérdeztük, hogy a 6-12 év közötti korosztályok számára mennyire sikerült gördülékenyen az átállás?
- Gyorsan! Örömmel tapasztaltam, hogy sem a srácoknak, sem pedig a szülőknek nem okozott gondot az új helyzethez való alkalmazkodás. Az elvégzendő feladatokat videók formájában küldtük ki a korosztályoknak, melyek begyakorlását követően napról napra egyre több felvételt kapunk vissza. Bár kis korosztályokról beszélünk, ennek ellenére számos játékos már a saját email címével regisztrált az új felületre, illetve a gyakorlatok felvételét is sok esetben saját maguk rögzítik. A szülők részéről is komoly aktivitást tapasztalunk, mindenki máshogyan csatlakozik a programhoz: többen végtelen türelmükkel segítik a fiatalokat, mások az elvégzett feladatokat veszik föl és továbbítják felénk, sokan pedig aktívan vesznek részt a gyermekeikkel való "közös edzésen". Mindenki igyekszik helyettesíteni a hiányzó sporteszközöket, de labdában nincs hiány egyik családnál sem. Láttam labdából kicsit-nagyot, szivacsból-bőrből-gumiból, mellette pedig nagyon sok kreatív megoldást, miként lehet a bójákat, kapukat pótolni. Digitálisan ugrottunk előre jó pár évet, de az otthoni gyakorlás sok esetben visszahozza a régi időket. Nem kell profi 5x2-es kapu a kertbe vagy a szobába ahhoz, hogy gólt tudjunk rúgni valamilyen célfelületre… A játékosok kreatívak, találékonyak, motiváltak, a kiadott feladatokon túl plusz gyakorlatokat is megosztanak velünk, az edzők kihívásaiból pedig nem ritka, hogy valaki 2-3 szakemberét is teljesíti egy héten. Testközelből ugyan nem látom, de tudom és érzem, hogy a focilabda a mindennapok része maradt!
A játékosok sérülés utáni rehabilitációját továbbra is aktívan segítik az Akadémia szakemberei. Labdarúgóink egyénre szóló, specifikus feladatokat kapnak attól függően, hogy felépülésük éppen melyik fázisban tartanak.
- A kialakult sajnálatos helyzet ellenére pozitívumokat is felfedezünk – osztotta meg tapasztalatait a Vasas Kubala Akadémia rehabilitációs vezetője, Máthé Botond. - A játékosok személyiségére, akaraterejére előnyösen hathat, hogy bár nem vagyunk személyes kapcsolatban, a távolból mégis fogjuk a kezüket, bátorítjuk és tanácsokkal látjuk el őket. A munka videoanyagok segítségével zajlik, amit a labdarúgók egy kialakított gyakorlat-orientált videotárból érnek el. Mindenkinek személyre szabottan, egy hétre előre megtervezzük a rehabilitációs programját, mely alapján próbálunk visszacsatolást nyerni, hogy a gyakorlatok – állapottól függően – mennyire végrehajthatóak és vannak-e fennálló tünetek. A kapott eredmények alapján változtatunk a progressziókban, akár napi szinten is. Természetesen a klub orvosával is folyamatos a kapcsolat, így tudunk egyes játékosokat –szükség szerint – ügyeletre vagy kontroll vizsgálatra, kezelésekre irányítani. A kialakított rendszerünk közel két éve hatékonyan működik, így a játékosok zöme már ismeri a folyamatokat. A protokolljaink adottak, csak aktuális és személyre szabott tartalommal kell megtölteni. Ennek köszönhetően a kialakult járványhelyzetben is egyrészt maximális minőséget kapnak sérültjeink, másrészt profi szinten látjuk el a munkánkat.
2020.04.14. 10:00
Vasas Kubala Akadémia (Vasas Akadémia Kft.)
H-1139 Budapest, Fáy utca 58.
Telefon: +3620/378-48-80
E-mail: info@vkla.hu