VKLA Sérülés megelőzés, korrekció, rehabilitáció - 3. rész
A Vasas Kubala Akadémia gyermekeinek edzését két éve segíti a Fáy utcai Oxygen Wellness két kiváló szakembere is. Gallyas Gabriella, aki sérülés megelőzéssel, a korrekcióval és a sport rehabilitációval foglalkozik, illetve Kozák Attila, erőnléti edzőként erősíti szakmai csapatunkat. Velük az Akadémiánkon végzett munkájukról beszélgettünk. Egyúttal szeretnénk őket bemutatni, hogy olvasóink is megismerjék munkájukat. Három részes anyagunk harmadik, befejező részét közöljük.
- Hogyan készülnek a felméréseitek?
- A felmérésen nézzük a statikus tartást és különböző dinamikus mozgásokat. Minden gyerekről fotó és videó dokumentáció készül. Így a decemberi kontrolltesztben már látnunk kell a pozitív változásokat a tartásukon, mozgásukon.
- Ezeket bárki felé prezentálni lehet majd?
- Természetesen. Mind a vezetés, mind a szülők felé. Egyértelműen látni lehet az esetleges hiányosságokat és a későbbiekben a fejlődést is egyéni és csoportszinten. 4.,5. mondat nincs. Ki lehet belőle olvasni az esetleges hiányosságokat is, hogy kivel-, milyen irányban folytassuk majd a közös munkát. Azt is látni lehet, hogy csapatszinten, kivel, milyen szintre jutottunk.
- Mert nem tudtok egyénileg foglalkozni a gyerekekkel?
- Sajnos nem, de a felmérések alapján láthatjuk a leggyakrabban előforduló eltéréseket, ami a leginkább a labdarúgásra jellemző. Edzéseinken ezek kijavítása a cél. Azért tartjuk ketten az edzéseket, hogy hatékonyabban tudjunk a gyerekekre figyelni és a hibákat javítani.
- Más akadémiáknál működik hasonló rendszer? Erről mit tudtok?
- Mi nem tudunk róla. Ezzel is egyedülálló a Vasas Kubala Akadémia. Nekünk az a tapasztalatunk, hogy a komolyabb akadémiákon-, kluboknál csak 16 év felett kezdenek el hasonló munkát végezni a gyerekekkel, de addigra az erőnléti edző olyan torzult testtartással és merev izommal találkozik, hogy sokkal nehezebb munkája lesz. Ebben a korban kezdődik a komolyabb súlyzós erőnléti munka, ami sokszor csak ráerősít a már meglévő diszfunkciókra és ezzel megnöveli a sérülés veszélyét. Éppen ezért a mi programunkban már 10 éves korban elkezdődik az erőnlét megalapozása, a gyakorlatok elsajátítása, megkönnyítve ezzel a technikai, később az erőnléti edző dolgát.
- Tehát a mi Akadémiánkon ez teljesen egyedi dolog?
- Természetesen. Sok helyen mondják, hogy van ilyen, de ilyen kis korban ilyen szinten nincs máshol az országban! A szakedző napi munkájába nem fér bele idő hiányában ez a típusú munka, hiszen eredménykényszerben vannak, meg kell, hogy feleljenek. Mi kidolgoztunk erre egy szakmai programot és a tapasztalataink azt mutatják, hogy eredményesen be lehet építeni a technikai edzések mellé!
- Köszönjük az interjút. A munkátokhoz sok sikert, szép eredményeket és sok-sok kiemelkedő képes focistát kívánunk!
- Köszönjük!
A „Sérülés megelőzés, korrekció, rehabilitáció” sorozatunk befejeződött.
2015.10.11. 00:00
Vissza