VKLA menü
Akarni, küzdeni, játszani
ifj. Dr. Tóth János idén nyáron vette át az U19-es csapat irányítását, amellyel félszezon elteltével a negyedik helyen zárta az őszt. Szakemberünkkel a mögöttünk hagyott félév legfőbb tanulságairól beszélgettünk, emellett szóba került a fiatal játékosok feláramlása a felnőtt futball világába, valamint a tavaszi folytatásra kitűzött célok is.
Mintha csak tegnap lett volna, hogy a tavalyi bajnokot legyőztétek a nyitófordulóban, majd most 21 ponttal - lőtávon belül vannak a dobogós helyek - negyedikek lettetek az őszi idényben. Hogyan emlékszel vissza a mögöttünk hagyott félévre?
Valóban, jól kezdtük a szezont, hiszen előzetesen senki sem gondolta, hogy megverjük az előző kiírás aranyérmesét, a Ferencvárost, ami bizony nagy fegyverténynek számít. Az Újpest elleni vereséget viszont csak saját magunknak köszönhettük. A folyatásban többek között legyőztük a Kisvárdát és a DVSC-t, azonban a jó rajt ellenére a Puskás Akadémia ellen gyakorlatilag egyfajta holtpont következett: bár Felcsúton megszereztük a vezetést, ám a folytatásban minden „összejött”, ami a szerencsétlenséget illeti. Rossz napot fogtunk ki, azonban utólag már úgy vagyok vele, legalább egyszerre kijött minden negatívum, és az apróságok miatt nem évközben veszítettünk pontot, vagy pontokat. Végül a negyedik helyen zártuk az őszt, úgy, hogy ez a csapat tavaly erősebb kerettel esett ki az alsóházba és ott játszott, míg idén véleményem szerint csupán papíron "gyengébb" kerettel a dobogó közelében vagyunk féltávnál.
11 lejátszott mérkőzésből hét alkalommal győztesen hagytátok el a pályát, úgy, hogy az utolsó négy mérkőzést megnyertétek és csupán négyszer szenvedtetek vereséget. Szakmailag melyik találkozóra vagy a legbüszkébb az elmúlt időszakból?
A srácok tudják, taktikailag mit és hogyan kell játszani és az ellenféltől függően folyamatosan alkalmazzák az edzéseken gyakoroltakat. A győzelmek között nem volt "hullámzó" győzelem, olyanok ellen is nyertünk, akik ellen nem mi voltunk az esélyesebbek: a DVSC, az ETO FC Győr, a Ferencváros vagy a Kisvárda. Voltak olyan pillanatok, amikor nem nekünk állt a zászló, mégis három ponttal gazdagodtunk jó csapatmunkának köszönhetően. Összességében a srácok hoztak egy stabil, masszív teljesítményt.
Ősszel számos játékos bizonyíthatott az NB III-ban szereplő Vasas FC II. színeiben is. Ez mennyire okozott gondot a felkészülés során?
Heti szinten legalább 6-8 játékos alkotta az NB III-as csapat edzéskeretét. Gondolok itt például Almeida Milánra, Barkóczi Barnabásra, Borgula Mátéra, Hős Zsomborra, Kalmár Dánielre, Kovács Patrikra, Mamusits Patrikra, Márta Leventére és Molnár Csabára, akik idén a felnőtt futballba is belekóstolhattak. Nehéz volt így edzeni hétről hétre, de így is eleget tudtunk tenni az akadémia filozófiájának: a kisebb létszám miatt nagyobb fókuszt kaphatott az egyének képzése. Természetesen a szűk keretünkből akadtak olyanok is, akik ideiglenesen az NB III-as csapattal készültek és lehetőséget kaptak arra, hogy megmutassák magukat. Ilyen volt Ardai Attila, Kovács Krisztián, Laudán Csongor, Rehó Bálint és Sus Kameron. Felkerültek és megállták a helyüket, tehát ebből is látszik, van feláramlás a felnőtt futballba. Célunk, hogy úgynevezett "transzportállomás" legyünk az akadémia és a felnőtt labdarúgás között. Arra is büszke vagyok, hogy a szűkebb U19-es keretemből két játékos is behívót kapott a korosztályos válogatottba, egyikük be is mutatkozott a nemzeti együttesben.
A "nehézségek" ellenére mégis az előkelő negyedik helyen teleltek. A tavaszi folytatásban mivel lennél elégedett?
Akkor vagyok elégedett, ha egyre kevesebb játékos edz nálam, mert mindenki az NB III-as csapattal készül a mérkőzésekre. Legyen nehéz helyzetem azért, mert a játékosok úgy tudnak fejlődni, hogy szükség van rájuk a felnőttek mezőnyében. Ne felejtsük el, hogy ez az U19-es alakulat a korosztályos bajnokság legfiatalabb együttese: a vetélytársak 2005 és 2006-os születésű játékosokat vetnek be hétről hétre, míg mi – a kapusunkon kívül, aki 2005-ös születésű – 2006-ban és 2007-ben született labdarúgókat játszatunk. Elsősorban nem a dobogó a cél, hanem az, hogy a labdarúgóink megfelelő játékpercet és tapasztalatot szerezzenek és minél többen kerüljenek be a felnőtt futball világába. Ha a befektetett idő, energia, munka, valamint az edzések hatására a dobogóra is felérünk, az már csak hab lenne a tortán.
2023.12.19. 13:00
Vasas Kubala Akadémia (Vasas Akadémia Kft.)
H-1139 Budapest, Fáy utca 58.
Telefon: +3620/378-48-80
E-mail: info@vkla.hu