VKLA menü
Akarni, küzdeni, játszani
A Vasas Kubala Akadémia a 2017-es évtől új programsorozatot indított, mely elsősorban a szülőket célozza meg.
Első alkalommal az Akadémia oktatási programjáról láthattunk előadást. A rendezvényt Mészáros Júlia oktatásért felelős kollégánk vezette föl a program rövid bemutatásával, kiemelve a partner iskolák, a kollégium és a tanulószoba fontosságát. Ezt követően a Bródy Imre Gimnázium, a Csanádi Árpád Gimnázium, valamint a Kovács Pál Baptista Gimnázium került bemutatásra az iskolák képviselőinek előadásában. A délután folyamán a vendégek megismerkedhettek a felvételi lehetőségekkel, a képzés rendszerével, valamint az iskolákból eddig kikerült, kiemelkedő sportolókkal. Az előadás végén a szülők föltették kérdéseiket, melyek között volt a felvételi átlaggal kapcsolatos érdeklődés, de volt aki bizonyos tantárgyakra, nyelvvizsgákra vagy éppen kollégiumi elhelyezésre és a sporttal kapcsolatos hiányzások tolerálására volt kíváncsi.
Februárban az akadémiai előadás a sporttáplálkozás jegyében telt. Hogy együnk, hogy jók legyünk? - Táplálkozási útmutató a sportsikerek eléréséhez a labdarúgásban címmel az elismert dietetikus, Prof. Dr. Martos Éva M.D. PhD tartott előadást. A program különböző menük kóstoltatásával volt egybekötve, mely nagy sikert aratott akadémistáink és a szülők körében.
Áprilisban egy rendkívül hasznos program volt az előadás aktualitása, mely ezúttal három - egymással szorosan kapcsolódó - részből tevődött össze. Elsőként a játékosok számára kiemelten fontos sérülés prevencióról Dr. Zsiska Beáta tartott előadást, ezt követően a sportélettani mérésekről számolt be a Vasas Kubala Akadémia orvosa, Dr. Merkely Gergő. A rendezvény végén akadémiai erőnléti edzőnk, Lázár Zsolt mutatta be az erőnléti felkészítés fontosságát:
-Roppant jó kezdeményezésnek tartom ezt az előadás sorozatot, mert nagyon fontos, hogy a szülők tisztában legyenek azzal, milyen munka folyik az Akadémián, hogyan képezzük a srácokat. Röviden bemutattam az erőnléti részleget, a szülők pedig nyitottan fogadták az információkat és összességében azt láttam, hogy az ellátogatók pozitívan fogadták az itt elhangzottakat, így elérte a célját az este.
Sportpszichológia témában került sor akadémiai előadás-sorozatunk májusi állomására. Az előadást az Akadémia mentáltrénere, Fodor Tamás tartotta, aki már több éve dolgozik velünk és foglalkozik akadémistáinkkal egyéni, illetve csapat-szinten egyaránt. Az előadás főbb témái között szerepelt az élsportolói személyiségfejlődés támogatása, a motiváció és csapdái, illetve a teljesítmény-nyomás kezelése.
A 2017/18-as nyári felkészülés kezdetével akadémiai előadássorozatunk is folytatódott, melynek témája ezúttal az elsősegélynyújtás volt.
A program elsősorban az akadémiai korosztályokat érintette, hiszen elengedhetetlen, hogy olyan alapvető elsősegélynyújtási ismereteket szerezzenek, melyek által elsajátíthatják a legegyszerűbb és legfontosabb lépéseket. Megteremtve ezzel azt a biztonságot, mely során akár néhány egyszerű légútbiztosítási mozdulattal, vagy a mentő hívásának protokolljával bizonyos esetekben életet is menthetnek.
A programon labdarúgóink öt lépésben, kis csoportokban ismerkedhettek meg a legfontosabb elsősegélynyújtási feladatokkal. Fiatal szakemberek előadásában olyan közvetlen és interaktív módon zajlott az előadás, mely játékosaink számára egyrészt rendkívül színes és érdekes, másrészt könnyen befogadható volt. Az elsősegélynyújtás helyes sorrendje mellett szerepet kapott a megfelelő légútbiztosítás, a helyes stabil oldalfekvés és a mellkaskompresszió bemutatása, valamint a különböző törések, vérzések és fogások szemléltetése.
Akadémiai előadás-sorozatunk aktuális témája augusztusban egy olyan bírói, interaktív program volt, mely segítségével tisztább képet kaphatnak játékosaink a friss szabályokról és a pályán rendszeresen előforduló, vitatható szituációkról. Akadémistáink a játékvezetői előadás keretében videófelvételeket elemeztek, valamint saját tapasztalataikat felelevenítve, közös beszélgetéssel próbálták elmélyíteni - a már eddig is ismert - szabályokat. Kiemelt szerepet kapott a délután folyamán a szimulálás, a les és az illegális karhasználat, de előadóink kitértek a tavalyi szabályok módosításaira is.
2017 őszén Akadémiánk megrendezésében került sor az Aquincum Hotel Budapestben arra a nemzetközi - interaktív - szakmai konferenciára, melyen közel 70 fővel, stábunkon kívül kiemelt vendégeink voltak az alközponti klubok, az MLSZ és a média képviselői.
A konferencia első részében Johannes Jacobus Reurings - holland utánpótlás-labdarúgó-válogatott szövetségi edző, a holland nemzeti futball program hivatalos fejlesztőjének - munkásságát és filozófiáját ismerhettük meg. A szakember szerint alapvető fontosságú, hogy a labdarúgás területén az elmét és a testet egységként kezeljük. Rávilágított arra, hogy fontos különbséget tenni egy mozdulat és maga a mozgás között, de Reurings az egyén és a környezet kapcsolatának meghatározó szerepéről is beszélt. Konferenciánk előadója a program felénél mindezt levetítette a labdarúgókra is, alapelveit pedig futball specifikusan ismertette meg kollégáinkkal.
A rendezvény második felében Ryan William Smart prezentációján keresztül szerezhettünk tapasztalatot a „labdarúgó játékos típusának” felismerésére kidolgozott rendszerről. A genetikai tehetségek és a kognitív idegtudományi módszerek szakembere a saját maga által létrehozott teszteken keresztül azt vizsgálja, hogy egy labdarúgó elméje és teste összhangban, vagyis egységben dolgozik-e, ezáltal pedig fejleszthető-e. Kiemelte az edzők szerepét abban, hogy amely szakember megfelelően ismeri a játékosát, az a tehetségnek megfelelően tud fejleszteni is. Gyakorlatokon keresztül - kollégáinkat bevonva - demonstrálta a helyes egyensúly működését és sikerességét, vagy éppen annak felborulását, mely - rizikót magában hordozva - sérülésekhez, rossz döntésekhez, hibák elkövetéséhez vezet.
A rendezvény délutáni programja a gyakorlatban is szemléltette az előadáson elhangzottakat. A Fáy utcai Sportcentrumban U15-ös korosztályunk játékosai számára meghívott szakembereink vezényelték le a napi tréninget, melyet alközponti klubjaink képviselői is figyelemmel kísértek.
Szekeres Tamás ügyvezető igazgató - Nemzeti Sportnak adott - interjúja ITT olvasható, az NSO összefoglaló cikke pedig IDE kattintva érhető el.
A Vasas Kubala Akadémia előadás-sorozata 2018 áprilisában újabb állomásához érkezett, melynek témája ezúttal az egészség és a megelőzés, illetve a minél gyorsabb regeneráció köré összpontosult. A Corner Hotel Angyalföld (1139 Budapest, Lomb utca 45.) emeleti konferencia termében megrendezésre kerülő - U14-16-17-es korosztályok számára tartott - előadás vendégei voltak:
- Dr. Zsiga Zsolt - családorvos, a biofizikai orvoslás és a BEMER terápia szakembere
- Dr. Sydó Nóra - a Városmajor Szív-és Érgyógyászati Klinika szakembere, a Sportkardiológiai munkacsoport tagja, a Mayo Klinika (USA) tudományos kutatómunkatársa
- Bajor Richárd - a Vasas Kubala Akadémia erőnléti részlegének vezető szakembere
A Vasas Kubala Akadémia - különböző tesztek és vizsgálatok segítségével - folyamatosan figyelemmel kíséri játékosai egészségügyi állapotát annak érdekében, hogy az esetlegesen feltárt eltéréseket vagy betegségeket a minél korábbi diagnózisnak köszönhetően orvosolni tudják. A program - több lépcsős szűrés keretében - 2017 elején kezdődött, azóta az Akadémia labdarúgói komplex spiroergometriás és MR vizsgálaton, szívultrahangon, laktát mérésen és különböző egyéb - prevenciós - vizsgálaton, teszteken vettek részt, illetve kipróbálhatták a BEMER terápia jótékony hatásait is. A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és érgyógyászati Klinikájának Kardiológiai Tanszékén végzendő vizsgálat segítségével jól kiszűrhetőek a rejtett szívbetegségek, és meghatározhatóak az edzéshez szükséges egyéni terhelési pulzuszónák. A speciális terheléses vizsgálattal az állóképesség mérése volt a cél, amellyel a szív-keringés-légzésfunkciók működését minősítették a szakemberek.
Kiemelt feladatunk, hogy játékosaink tartós, naponta végzendő, minőségi sporttevékenységüket és jó mentális teljesítményüket optimális élettani állapotban, az egészségük károsítása nélkül végezhessék. Az élsportolók fizikai terhelése az átlagnál nagyobb munkát ró a szívre, ennek következményében a szervezet oxigénigénye megnövekszik. A speciális vizsgálat által stabil adatokat kaptunk, így hosszú távra tervezhetünk a sportolói és az egészséges civil életben egyaránt végzendő munkához. A legfontosabb paraméterek szerinti vizsgálat mellett több, mint három évtizedes gyakorlat és a több tízezres terheléses vizsgálat tapasztalati szólnak, s egyben garanciát adnak arra, hogy a játékosaink számára legoptimálisabb megoldást kapjuk.
U15-ös korosztályunk 2017 telén igazolt játékosa, Ősz Olivér ezen vizsgálatoknak köszönhetően - egy először ijesztően hangzó, ám annál nagyobb fontosságú diagnózist követően, majd műtéti beavatkozáson átesve, néhány hetes rehabilitáció után - hamar visszatért Pál Zoltán vezetőedző csapatába, s azóta is teljes értékű munkát végez.
-Amikor megtudtam, hogy szívritmuszavarom van, s ráadásul műteni kell, akkor egy kicsit elérzékenyültem. Nem gondoltam volna, hogy velem ilyen előfordulhat... Összesen egy hónapig hagytam ki a labdarúgást, ez fájt a legjobban, ezért nagyon nagy könnyebbülés nekem, hogy ilyen hamar megoldódott. Köszönöm az Akadémiának és hajrá Vasas Kubala! - nyilatkozta Olivér a tavalyi műtétjét követően. Akadémistánk azóta már idősebb korosztályban, nemzetközi programokon és a válogatott keretben is bizonyíthatta tudását!
-Nagyon érdekesnek találtam Dr. Zsiga Zsolt előadását a BEMER terápiáról, mely segíti a fiziológiai folyamatokat szervezetünkben, így erősítve öngyógyító erőnket - számolt be Akadémiánk mai előadásán szerzett tapasztalatairól a szülők soraiban helyet foglaló Selmeci Zita, az U14-es korosztályban futballozó Kovács Kristóf édesanyja.
-Neves sportolók, csapatok használják évek óta ezt a berendezést, mely egyrészt segíti a regenerációt, rövidíti a sérülésekből felépülést, másrészt növeli a teljesítőképességet és csökkenti a sérülés kockázatát.
Az előadásra több korosztályból érkeztek érdeklődők, s szemmel láthatóan igen hasznosnak találták a szakemberek beszámolóit, hiszen a tét nem más, mint gyermekeink egészsége. Zita pontosan ilyen - szülői - szemszögből közelítette meg az Akadémia egészségügyi szűrőprogramját átölelő és bemutató előadást.
-Nagy érdeklődéssel vártuk Dr. Sydó Nóra tájékoztatását a kardiológiai vizsgálatokról, mert az U14-es korosztály most először vesz részt a szűrésen, melynek célja, hogy gyermekeink naponta végzendő, minőségi sporttevékenységüket az egészségük károsítása nélkül végezhessék. A speciális terheléses vizsgálat során a szív-, a keringés- és a légzésfunkciókat mérik majd és elemzik a szakemberek. A kapott eredmény segíti az egyénre szabott edzésterv elkészítését. Ráadásul ezen vizsgálatok segítségével jól kiszűrhető - többek között - a rejtett szívbetegség vagy a magas vérnyomás is.
Bajor Richárd, a Vasas Kubala Akadémia erőnléti részlegének vezetője zárta a rendezvényt, szakemberünk tolmácsolásában a szülők közvetlenül bepillantást nyerhettek a stáb munkájába.
-Bajor Richárdtól megtudtuk, hogyan építik be a a játékosok edzésprogramjába a szűrés során kapott eredményeket az Akadémia szakembereivel, annak érdekében, hogy a gyerekek elérjék a számukra optimális erőnlétet. Nagyon látványos volt, hogy pár hónap leforgása alatt milyen fejlődést tudtak elérni ősszel az U17-es korosztályban. Mint megtudtuk, csak a mi Akadémiánk labdarúgói vesznek részt ezen a szűrésen. Számomra – szülőként – nagyon megnyugtató, hogy ilyen fontosságú az Akadémia számára gyermekeink egészsége.
A Vasas Kubala Akadémia előadás-sorozatában 2018 tavaszán a drogprevenció kapott főszerepet. A Corner Hotel Angyalföld emeleti konferencia termében megrendezésre kerülő - U15-16-17-19-es korosztályok számára tartott - előadás témája a doppingellenes felvilágosítás volt.
Az eseményen a fiatalok elsőként megismerkedhettek a dopping történetével, majd a WADA (World Anti-Doping Agency) céljainak és programjának rövid bemutatására került sor. A mai előadás kitért az olimpiai doppingesetekre, a Magyar Antidopping Csoport feladataira, a sportolók regisztrációjára, de játékosaink megismerhették a doppingvétségeket, a tiltólistát, a gyógyászati célú mentességet, illetve bemutatásra került a doppingellenőrzés menete, valamint a sportolók körében is népszerű táplálékkiegészítő szerek esetleges veszélyeire is felhívták akadémistánk figyelmét.
Vasas Kubala Akadémia (Vasas Akadémia Kft.)
H-1139 Budapest, Fáy utca 58.
Telefon: +3620/378-48-80
E-mail: info@vkla.hu