VKLA menü
Akarni, küzdeni, játszani
Máthé Botond - amellett, hogy visszatérőnek számít a Vasas Kubala Akadémián - vezető fizioterapeutaként dolgozott a szlovák FC DAC 1904 és az NB1-es Szombathelyi-Swietelsky Haladás VSE klubjánál, korábban az U21-es magyar válogatott sport rehabilitációját menedzselte, de utánpótlásban szerepet vállalt a Ferencvárosi Torna Clubnál és a Budapest Honvéd Futball Club – Magyar Futball Akadémián is. A szakember neve nem ismeretlen a honi rehabilitációval foglalkozó szakmában, sőt Akadémiánk új stábtagja nemzetközi szinten is letette névjegyét. Amellett, hogy a Testnevelési Egyetem Rehabilitációs- és Terhelésélettani szakembere, valamint humánkineziológus képzettséggel rendelkezik, sportterapeutaként széles skálán mozog a szakterülete. Nem csupán a rehabilitáció lesz Máthé Botond fő feladata, hanem a szekció vezetőjeként a prevención is óriási hangsúly lesz.
- A labdarúgók pályafutása mindig egy rögös út, tele akadályokkal, sérülésekkel. Ebben szeretnénk segíteni a fiatalokat, hogy minden egyes nap tudatosabban készüljenek, megfelelően tudják a testüket használni, pontos munkával hogyan tudják elkerülni a sérüléseket akkor is, ha fáradtak. Megtanítjuk őket arra, hogy mindezzel kapcsolatban hogyan kommunikáljanak a stábbal, legyen az a vezetőedzőjük vagy az erőnléti edzőjük.
"Képzésemet sosem tekintem lezártnak, így minden nap van amit tanuljak. Sosem létezik számomra olyan, hogy már mindent tudok és mindenkinél okosabb vagyok. Mindig nyitott vagyok az új, innovatív dolgokra a sport és rehabilitáció területén." - nyilatkozta korábban a szakember saját honlapján. A gadzag szakmai múlt és a folyamatos képzések mellett van még olyan terület, ami meghódításra vár?
- A prevenció területén szeretnék előrelépni, hogy minél kevesebb sérülés forduljon elő az Akadémián. Eddigi pályafutásom szinte minden állomásán szembesülnöm kellett azzal, hogy rengeteg az izomsérülés. Dunaszerdahelyen csúcsosodott ki a programunk, hiszen elmondhatom, hogy hat hónap alatt egyetlen izomsérültünk sem volt. Ezt a koncepciót szeretnénk átemelni a Vasas Kubala Akadémiára is, ahol közel 300 labdarúgóval fogunk foglalkozni.
Egy sérülés soha nem jön jókor, egy komolyabb probléma vagy akár műtét esetén a játékosoknak a visszatérés lebeg a szemük előtt, s milliónyi kérdés: mennyit kell kihagynom, teljes értékű lesz-e a teljestíményem, úgy fogok-e futballozni mint azelőtt, mikor rúghatok először labdába....
- Alapvetően egy műtétnek tökéletesen kell sikerülnie. Tényleg nagyon ritka, ha probléma adódik. A hangsúly inkább azon van, hogy ha már megtörtént a sérülés, akkor az utána következő rehabilitáció mennyire agresszív, mennyire gyors. Már az elején el kell kezdenünk a munkát, nem pedig adott esetben otthon pihentetni egy lábat, feküdni és semmit nem csinálni... Legfontosabb tudatosítani a játékosokban, hogy ez az ő testük, ők használják, s akár eljutnak profi szintig, akár más módon folytatódik a karrierjük, tanulják meg tudatosan használni a testüket az élet minden területén.
Az már kiderült, hogy mindegyik szakmai állomás fontos mérföldkő volt Botond karrierje során. Mindenhol tudott tanulni és megújulni, ezekből a tapasztalatokból és módszerekből pedig a Vasas Kubala Akadémián a játékosok is profitálni fognak.
- Az biztos, hogy - amit már a válogatottnál is bevezettünk - testtartás analízist szeretnénk végezni. Ez a felméréssel és kiértékeléssel együtt egy rendkívül bonyolult teszt, de minden játékoson el kell végezzük, hiszen már eleve az ülő életmódból is fakadó deviációk kapcsán tisztában kell lennünk mindazzal, amiben változtatnunk kell, mi az, ami sérülésrizikó. Különösen a gerincferdülés, a csípő, a boka eltérése az, ami jellemző. Ezt az erőnléti részleg vezetőjével, Répási Lászlóval mindig egyeztetjük, hiszen a mi területünkön elengedhetetlen a közös munka. Emellett természetesen szeretnénk majd funkcionális teszteket végezni, hangsúlyt helyezve az idegrendszer tesztelésére, majd fejlesztésére.
Máthé Botond feladata az eddigi állomásokon a labdarúgók mozgásszervi felmérése, prevenciós programok kiírása, regenerációs protokollok felállítása és a sérült játékosok "felépítése" volt. A szakember a nyári felkészülési időszakot már az Akadémián kezdte, meghatározva azokat a célokat és feladatokat, melyek mentén sikeres munka, kevesebb sérülés és folyamatos fejlődés várható.
- Rövid távon mindenképpen az a cél, hogy az akut sérüléseket hogyan lássuk el megfelelően. Minden szakembernek tisztában kell lennie azzal, hogy egy adott helyzetben milyen módszert alkalmazzon. Ebbe természetesen az edzőket is bevonnám, hiszen az ő munkájuk során is előfordulhat olyan élethelyzet, amikor rendkívül fontos az azonnali és megfelelő beavatkozás. Tisztában vagyunk azzal, hogy a szülő és a játékos arra vágyik, a gyermek egészséges legyen és minél hamarabb visszakerüljön a pályára. Nem csupán az ilyen jellegű sérülések után tudunk majd segítséget nyújtani, hanem más területen is. Egészen egyszerű példával élve, ha egy játékos hátfájással ébred és iskolából így érkezik edzésre, akkor bemegy az egyik szakemberünkhöz a rehabilitációs részlegre, aki manuálterápia segítségével felgyorsítja majd a regenerációt és megoldja a problémát, elkerülve az akár egyhetes kihagyást. A napi munkát tekintve folyamatosan rendelkezésre állunk a kollégáimmal, egészen az edzéseket megelőző időszaktól a tréningek alatt is jelen leszünk a részlegünkön és a pályán egyaránt. Hosszú távon viszont természetesen az a legfontosabb, hogy értéket teremtsünk. Eljuttatni a játékosokat odáig, hogy bemutatkozhassanak a felnőtt futballban vagy a válogatott keretében egyaránt. A döntésemnél nagyon sokat nyomott a latba az, hogy régi/új kollégákkal dolgozhatok újra együtt, így tudom, hogy harmonikus lesz a közös munka. A tulajdonos személye és ambiciozus tervei meghatározóak voltak számomra, ennek köszönhetően a vezetőség is maximálisan partner azon az úton, amit a stábommal együtt képviselünk. Ebből lehet építkezni!
2018.07.24. 12:29
Vasas Kubala Akadémia (Vasas Akadémia Kft.)
H-1139 Budapest, Fáy utca 58.
Telefon: +3620/378-48-80
E-mail: info@vkla.hu