VSC Újabb öt évre Markovits László a Vasas SC elnöke
fotó: vasassc.hu
A vasassc.hu interjút készített régi-új elnökünkkel, Markovits Lászlóval.
Mi járt a fejében, amikor kihirdették az elnökválasztás eredményét?
-Az első kép, ami bevillant, a 2002-es tisztújítás a Folyondár utcában, amikor teljesen „újoncként„ választottak meg ügyvezető elnöknek. Emlékszem, a felső sorokban álltam, és amikor már azt reméltem, hogy nem kell szerepelnem, megkértek, hogy szóljak pár mondatot a küldöttekhez. A megilletődöttségtől alig bírtam néhány értelmes mondatot elmondani. Szerintem akkor senki nem gondolt arra, így én magam sem, hogy tizennégy évvel később a negyedik ciklusomra is bizalmat kapok.
Ezzel történelmet ír, hiszen a klub 105 éves fennállása során még soha senki nem kezdte meg a negyedik elnöki ciklusát.
Káposztás Miklós, sakk szakosztályunk ikonikus alakja - és immár a klub örökös tiszteletbeli elnöke - néhány évvel ezelőtt a maga figyelmes és kedves módján gratulált nekem azon a napon, amikortól én lettem az egyesületet leghosszabb ideje vezető elnök. Feltétlenül megtisztelő, hogy egy ilyen hagyományokkal rendelkező egyesület történelmének részese lehetek. Jó érzés, hogy sportvezetőként is a Vasas családjához tartozom és döntő szerepet kaphattam a klub működésének alakításában. Ennek kapcsán fontosnak érzem kiemelni, hogy nagyon jó és képzett munkatársakkal vagyok körülvéve, sokakkal már az első évek óta erős csapatot alkotunk. Természetesen emellett a szakosztályok munkája is nagyban hozzájárul egy elnök eredményességéhez.
Nem akarok ünneprontó lenni, de a nehéz időkben sem bizonytalanodott el?
-Hazugság lenne, ha azt mondanám, hogy nem voltak kisebb hullámvölgyeim, de visszagondolva csak egy igazi mélypont volt, 2012 végén, amikor már meg is fogalmaztam a felmondólevelemet az elnökség részére. A felnőtt labdarúgás körül kialakult akkori szituáció és maga a közeg olyan mértékben kiábrándulttá tett, hogy úgy éreztem, lejárt az időm és a legnagyobb jóindulatom ellenére sem tudom megfelelően menedzselni a helyzetet. Végül az elnökség és a közvetlen munkatársaim meggyőztek a folytatásról, ami miatt a mai napig nagyon hálás vagyok nekik. Ha akkor nem olyan szolidárisak és pozitívak velem, ma már nem lennék részese a Vasas építkezésének.
Az „építkezés időszaka” lett a mostani elnöki pályázatának egyik fő jelszava is. Mi ennek a pontos üzenete?
-A magyar sport és ezen belül a Vasas összességében nagyon kedvező helyzetben van. Olyan forrásokhoz jutottunk a Kormány jóvoltából, amely évtizedekre megalapozhatja a klub jövőjét, elsősorban infrastrukturális téren. A tervek jelenlegi állása szerint a Fáy utcában ősszel elkezdődik a kézilabdacsarnok teljes körű rekonstrukciója, év végén megkezdődhet a Fáy utcai stadion bontása, így ha minden jól megy, legkésőbb 2018 tavaszán már az új, 5000 fős Illovszky Stadionban játszhatja mérkőzéseit a felnőtt csapatunk. Ezen túlmenően tervezőasztalon van a labdarúgóközpont, egy új birkózóterem, egy multifunkcionális edzősátor és a központi épület terve. A Folyondár utcában nyár végétől folyamatosan korszerűsítjük a teniszcentrumunkat, 2017-ben megépül az új edzőcsarnok, 2018 végére pedig a meglévő csarnok teljeskörű felújításával zárnánk a sort. Pasaréten pedig már most nyáron elkészül az atlétika pálya új rekortán borítása, és ha a szabályozási terv lehetővé teszi, a kosárlabda akadémiánk új kiszolgálóegységekkel bővülhet legkésőbb 2019-ig. Szintén örömteli hír, hogy egy éven belül elkezdődhet a XII. kerületi Önkormányzat szakmai támogatásával a Normafán lévő Vasas Síház beruházása. Mondanom sem, kell, hogy amennyiben a tervezett fejlesztéseink megvalósulnak az állami létesítményekben, akkor hosszú távon is stabil hátteret adhatunk a sportszakmai működésünknek.
Az infrastruktúra-fejlesztések mellett milyen sportszakmai célkitűzésekkel vágnak neki a következő öt évnek?
-Az elnöki pályázatomban igyekeztem világosan és reálisan megfogalmazni, hogy milyen sportszakmai céljaink lehetnek a következő években. A kiemelt állami támogatás az alapfeladataink kitűnő ellátását biztosítja, a csapatsportágainknál viszont továbbra is addig fogunk nyújtózkodni, ameddig a takarónk ér. Bármennyire is szeretném, nem tudok olyat ígérni, hogy a jövőben valamelyik felnőtt csapatsportágunknál biztosan az élmezőnyhöz fogunk tartozni. A jelenlegi tendencia azt mutatja, hogy nem tudunk a vidéki városok lokálpatrióta csapatfinanszírozásával versenyezni. A magyar sport döntő részben mesterségesen van fenntartva, gondolom, mindenki számára világos, hogy állami és önkormányzati támogatások nélkül nem lehet magas szinten élsportot működtetni. Meggyőződésem, hogy egy tízmilliós piacon képtelenség üzleti alapon ezt a szegmenst életben tartani. Ha sikeres sportnemzet akarunk lenni, nemzetközi szinten is eredményes klubcsapatokkal, akkor ez elsősorban állami segítséggel valósulhat meg, direkt vagy indirekt módon.
Az egyéni élsportot viszont szemmel láthatóan tudják finanszírozni a klubnál, nemzetközi szinten is eredményes versenyzőik vannak. Erre mi biztosítja a fedezetet?
-Az egyéni élsport finanszírozása az alapfeladatainkhoz tartozik, mivel rendelkezésre állnak hozzá a szükséges állami források. Ezért is folytatjuk az olimpiai ciklusokat figyelembe vevő tervezést, ami jó stratégiának bizonyult London óta, és már idén Rióban beérhet a gyümölcse. Jelenlegi állás szerint legalább tizenkét sportoló fogja képviselni a Vasast az olimpián és paralimpián, olyan versenyzők, akik esélyesek lehetnek pontszerzésre vagy éremre. Ez prioritás a következő ciklusra nézve is, ennek érdekében több meghatározó tehetségünkkel 2020-ig szóló, hosszú távú szerződést kötöttünk. Ők alkotják majd az úgynevezett Tokiói Csapatot a klubon belül.
Mi az, amit még fontos irányvonalnak tart a mostani pályázatából?
-A különböző klubszintű programok a szívügyeim közé tartoznak, fontosnak tartom, hogy az állami forrásokat ilyen formában is hasznosítsuk. Jó példa erre a szociális segítséget nyújtó Vasas Gyerek Program, amely keretein belül 2014 óta évente minimum 100 gyermek sportolhat tagdíjmentesen az egyesület jóvoltából. A kiemelten eredményes ifjú sportolóinkat pedig a Vasas Tehetség Program segíti majd. Mindenképpen szólni kell még a közösségépítésről is, hiszen a „Család az első” klubszlogen továbbra is prioritásként fog tükröződni a működésünkben. Itt elsősorban a Vasas-függő programot emelném ki, amellyel nemcsak a szurkolóinkat, hanem a nálunk sportolók családjait is aktivizálni szeretnénk.
Végezetül, mit üzen a Vasas családnak a megválasztása alkalmából?
-Elnökként nap, mint nap tapasztalom, hogy a Vasast széles körben szeretik és elismerik. Érzésem szerint két dolognak köszönhetjük, hogy ma itt tartunk: egyrészt az elért teljesítményünknek, másrészt annak a közösségformáló, összetartó erőnek, amit a Vasas iránti szeretet hoz magával. A következő elnöki ciklusban is elsősorban ezt szem előtt tartva szeretném vezetni az egyesületet.
forrás: vasassc.hu
2016.05.28. 10:46
Vissza